2023-02-19 09:39:09 | по-удобно е да не се превалутира; еврото е по-стабилно; нашите депутати са прекалено корумпирани и щом така или иначе бордът ни е вързан за еврото, то е едно и също.
Първо, не разбирам какво му е неудобното, след като в повечето случаи превалутирането е автоматично, с някаква дребна такса. А колко е стабилно еврото не знам. Инфлацията в цяла Европа не ме убеждава особено. В едно интервю, шефката на ЕЦБ Кристин Лагард беше заявила, че инфлацията е дошла изневиделица. Голяма компетентност, няма що. А разликата между нашите и европейските депутати е невидима, поне за мен.
А ето и моите доводи:
1. Валутният борд не означава, че България се е отказала от самостоятелна валутна политика. Той се управлява от БНБ, по критерии, зададени от световните банки. Евентуално, при достатъчно добри показатели (колкото и утопично да звучи), ние имаме право да отменим борда и да продължим самостоятелно. Приемем ли еврото, той автоматично отпада и минаваме на пряко командване от ЕЦБ. Възможността за самостоятелна политика отпада.
2. В момента, точно заради валутния борд, банките в България са длъжни да поддържат много висока ликвидност. Приемем ли еврото, това развързва ръцете им да раздават колкото и каквито кредити си искат. Вместо една КТБ, ще си имаме десетки. А после някой ще трябва да плаща масрафа.
3. В еврозоната има фонд за споделено изплащане на дългове (не помня как се казва). Всяка държава е длъжна да отчислява пари в него, за да изплаща дългове на по-задлъжнелите. Само дългът на Италия е над два трилиона.
4. Това е най-големият ми проблем: другарката Урсула се закани, че най-късно в 2024-та, еврото ще стане цифрова валута на централната банка. Това не е като познатите децентрализирани и неконтролируеми крипто-валути. При цифровата валута всяка стотинка е програмируема, а всеки портфейл – поименен. Банката, правителството и всички, които администрират системата могат да ограничават, глобяват, таксуват или изцяло да блокират портфейла моментално, без каквото и да е предупреждение или съдебно решение. Могат да определят квоти за пазаруване, както за определени стоки, така и като цяло. Могат да задават давност на парите и ако не ги изхарчите до определена дата, те просто изчезват. В Китай вече го правят с цифровия юан. Ако го направят и с еврото, забравете да спестявате пари.
Пък и дори всички, които го управляват, да са честни и почтени, каква е гаранцията, че системата не може да бъде хакната? По време на локдауните в Шанхай, някой хакна системата за „зелен сертификат“ и източи личните данни на милиони жители. Евентуално, ще хванат цаката и на централизираните цифрови валути.
В тази връзка, ето един сайт, на който може да проверите кои държави планират или вече са въвели цифрови валути на централните банки: https://cbdctracker.org/
И накрая - нещата не са ли достатъчно централизирани, че да предаваме командването на още по-централна власт (ЕЦБ)? Превръщаме се в нов Съветски Съюз. По-добре е да почакаме десетина години, да видим какво ще стане с Хърватия, пък после ще му мислим. За момента валутният борд предлага достатъчна стабилност. Бих казал по-добра от тази на еврото.
Kъм статия ''Бойко, тази вечер на мека пухена възглавничка сладък сън ще спиш''
|