2019-03-27 11:29:59 | Според мен нещата са доста по-сложни и не могат да се изтъкват само положителни аспекти както в статията. Може да не сме били роби продавани на пазара в буквалният смисъл на думата "Робство - Робството е социално-икономическа или правна система, при която хора, наричани роби са разглеждани като собственост на други хора, наричани робовладелци.", но е имало зверства и много тежки времена за българското население, които не могат да се умаловажават и най важното не сме били свободни-независими.
Терминът „робство“ има и по-широка употреба, свързана с безправие, както и с подчиненост, зависимост.
https://bulgarianhistory.org/makgahan-aprilsko-vustanie/
„Боя се, че не съм вече безпристрастен, и с положителност не мога да остана безучастен. Съществуват неща, които не могат да бъдат разследвани с хладен ум. … Зверствата, признавани повсеместно от хора, приближени на турците, както и от самите турци, са достатъчни и повече от достатъчни. Не желая да добавям все повече и повече цифри към тази скръбна статистика. Когато в самото начало на разследването се сблъскаш с признанието, че 60-70 села са били опожарени и че към 15 000 души, голяма част от които жени и деца, са били посечени, започваш да чувстваш, че е безсмислено да продължаваш. Когато, в допълнение, научиш ужасяващите подробности за най-безпомощните дечица, разсичани на парчета и набучвани на щиковете; и когато всичките тези подробности ти се повтарят от стотици – не българи, а и от различните консули във Филипополис, от германските служители по железницата, както и от гърци, арменци, свещеници, мисионери и дори от самите турци, започваш да чувстваш, че по-нататъшните разследвания са абсолютно излишни.“
Същественото според мен не е дали ще се нарече робство, модерно робство, владичество или каквото и да е, а да се знае и казва истината със своите отрицателни и положителни страни. Както за турското иго така и за руската окупация. Нищо не е само черно или само бяло. Важно е да можем да отсеем истинските Български геройства, празници и да ги отбелязваме с гордост, както и да знаем за фалшивите такива, които ни втълпаяват благодарност към някой имперски управници и държави.
Kъм статия Какъв е бил животът на българите в Османската империя?
|