2017-01-20 16:29:23 | #крокодила Пена
А така, да си дойдем на дума...Ако ТМ предлага основно стара и неатрактивна техника...кой магазин или верига предлага атрактивна и нова техника? Кой? (не че защитавам прасето)
Kъм статия Въпреки финтовете: "Глориент" успя да си вземе 800 хил. евро от Пеевски
|
2017-01-16 09:29:08 | Твърде лявото е толкова неуместно, колкото и силно дясното. По средата е истината.
Kъм статия Новият лидер на АБВ бил гневен
|
2017-01-16 09:25:52 | Някои се раждат със златна лъжичка, а за всички останали-плащай 30 години :)
Kъм статия Новият лидер на АБВ бил гневен
|
2017-01-16 09:17:28 | #samael
По принцип по дебелите книги и навсякъде из нета казват, че XPS(фибран)не е препоръчително да се използва за изолация на стени, а само за цокли, колони..,защото не бил паропропусклив.
Иначе да, стиропор използват, като различните фирми изпълнители използват различна марка, дебелина и плътност. Някои слагат 10 см, но с много малка плътност(лек е, прозира), други си слагат 6 см, ама с висока плътност. Просто късмет на какъв изпълнител ще попаднеш.
Kъм статия Защо безплатното саниране не е безплатно?
|
2017-01-12 09:10:37 | Е това пътьом към "комплекса" в камионетката :)
Kъм статия Германия ни връща рецидивист с присъда за убийство на пътя
|
2017-01-10 10:57:30 | #13 Мога да кажа само "дай боже" и "дано". би било наистина много добре ако се случи, ще бъде полезно за всички ни. Дано, дано...от това имаме нужда.
Kъм статия Рекордно потребление на ток, искаме от Румъния
|
2017-01-10 10:49:56 | Добре де, няколко гатанки:
1.Колко дни годишно има рекордно високо потребление на ток(и евентуално недостиг и необходимост от внос)? Колко?
2.Намалява ли населението на България?
3.Намалява ли тежката индустрия и енергоемките производства?
4.Преминава ли се към енергоспестяващи технологии в бита и производствата?
Никой вече не се топли на акумулираща печка от 4-5 KWh,има си климатици, които като влезнат в режим са на 300-400 вата(еквивалента на 4 100-ватови крушки от старите), вече всеки гледа да ползва A, A+ клас електроуреди и оборудване, което води до по ниско потребление. Елементарна логика.
Kъм статия Рекордно потребление на ток, искаме от Румъния
|
2017-01-10 10:33:42 | Отделно, с оглед на отрицателния естествен прираст, с оглед на емиграцията, с оглед на това че днес сме 6 млн, а “утре” ще сме 5 млн души, с оглед на постоянното поскъпване на тока, с оглед на това че няма тежка и енергоемка индустрия, с оглед на това че постоянно се увеличава делът на услугите и икономиката ни върви към почти изцяло доминирана от услугите, които са слабо енергоемки, с оглед на това че постоянно излизат нови технологии(ЛЕД и диодно осветление, инверторни климатици, употреба на газ и газификация…), с оглед на подобряване на енергийната ефективност на част от жилищния фонд(хората си слагат изолации, сменят дограми)….
Може да се направи обоснована прогноза, че в идния 10-15 годишен период потреблението на ел.енергия ще намалее сравнено с периода преди 5 години и към днешна дата. Това при условие, че се запази сегашното ниво на производство на ел.енергия, а не се съкращават и закриват мощности. Тоест няма да имаме недостиг и няма да имаме нужда от нови мощности.
Kъм статия Рекордно потребление на ток, искаме от Румъния
|
2017-01-10 10:33:21 | Хубаво де, без значение каква е причината за недостига ни(свръхпотребление или продължаващ износ при ситуация че ние имаме нужда)....
Това са 1-2 или 3 дена, сложете ги 5 дни зимата(при свръх студ) и 5 дни лятото(при свръх горещини).
И заради 10 дни сумарно на година започвате да плачете за нови АЕЦ, за проекти за милиарди!?
Дали инвестиция от 10-12-15 млрд е оправдана, за да покрием едни 10 дни годишно, които така или иначе със студен, с топъл резерв, с енергия от въглища, с енергия от дърва, със внос, с не знам какво си, все ще се избутат и намери енергия.
Предпочитам всяка година да си плащаме за 10 дневен внос на ел. енергия, отколкото да се наливат едни пари с много нули за няма нищо.
Kъм статия Рекордно потребление на ток, искаме от Румъния
|
2017-01-09 12:15:18 | Част 4
Всяко едно решение си има “цена”, която може да е чисто финансова, социална, историческа, екологична…
Единият въпрос е: Могат ли властимащите да я “платят”, стиска ли им, имат ли д…пе?
Другият въпрос е: Трябва ли изобщо да я платят? Ами ако не го направят? Задължително ли е? Въобще заслужава ли си? “Спечеленото” повече от платено и изгубеното ли ще бъде?
За добро или лошо, вземането на икономически и политически решения не лежи само върху строга счетоводна основа…приходи, разходи…всичко под чертата отпада, всичко над чертата ще го бъде…
Лошото е, че зад термините “икономически агенти”, “търсене”, “потребление”, които звучат абстрактно и обобщено(макро) стоят аз, ние, вие и те. В основата на всяко решение е отделният индивид, човек, продавачката, шофьорът, строителят. Човешки съдби. Заслужава ли си и защо да бъдат “пожертвани” те, за “просперитета” на друга група?
Сложни въпроси, които не са с еднозначен отговор.
Край.
Kъм статия Либертарианството, имиграцията, тероризмът и националните граници
|