2020-01-22 18:35:17 | Долорес Арсенова и фармацията...
Скоро уловиха в кадър много любопитна сценка – 54-годишната ексминистърка на екологията Долорес Арсенова, издокарана в супермодерен прилепнал по тялото анцунг и бели маратонки, излиза от последен модел червено “Порше Турбо S” с номер, съставен от еднакви цифри – 121212.
Оказа се, че това е същото онова порше, за което тя самата се похвали неотдавна, че е купила срещу 400 хил. лв. и подарила на сина си Калоян Арсенов. Това стана малко след като тя и съпругът на Долорес - Асен Арсенов, излязоха от управата на почти всички фармацевтични компании, в които участват, и ги прехвърлиха на Калоян.
Семейството притежава още няколко суперкласни коли: “Ролс-Ройс” – подарък от Долорес за Калоян за сватбата, спортно “Ауди А8” и БМВ Х5. Всъщност още в първата имуществена декларация на Долорес Арсенова, подадена в далечната 2001 г., когато влезе в правителството на НДСВ, има цели три коли, общо съпружеско притежание.
Не е трудно обяснимо откъде идват средствата за луксозния живот, който води семейство Арсенови. Съпругът ѝ притежава от над 20 години фармацевтични фирми. Първата - “МСФарма”, отначало дистрибутираше лекарства предимно за лечение на рак, но вече има и производство, а и притежава аптеки. По-късно той създаде и фирмите “Необалканика” ЕООД и “Екокарс” ЕООД.
Ако се погледнат финансовите отчети на основната фирма - “МСФарма”, ще се види, че тази компания с 63 души персонал има завидни печалби след облагане с данъци. Докъм 2010 г. те се движат между 4 и 6 млн. лв. годишно, за да скочат на 10 млн. през периода 2011-2013 г.
Точно тогава избухна скандалът с надутите
цени на онколекарствата,които фирмата внесе от Индия и продаваше на държавата с немислимите 500% надценка.
Първа за тази аномалия сигнализира през 2009 г. покойната вече Теодора Захариева, която ръководеше Центъра за защита на пациентите. Самата Захариева се е лекувала години наред с оригиналното лекарство “Доцетазал”. Когато в болницата ѝ го заменят с генерика “Доцетакс”, тя тръгва да проверява и открива странни факти.
Доцетазалът, внасян години наред от фирма “Санофи”, е бил продаван на болниците срещу около 1300 лв. за флакон, като в един момент половината от количеството е заменено от внасяния от “МСФарма” генерик, купен от Индия, където той се продава срещу 11 хил. рупии, т.е. 372 лв.
Само че цената, която плаща здравната каса за генерика, вече е 1700 лв., а в аптеките се продава дори за 2000 лв.
Захариева подаде сигнал в прокуратурата и започна досъдебно производство. Което обаче не доведе доникъде - “МСФарма” е спечелила обществена поръчка, в която не бе открито нищо нередно.
Няколко години по-късно НАП направи проверка на имуществото на фамилията, но единствената открита нередност бе, че вилата им в местността Буджака край Созопол е стъпила върху защитена местност, в която не може да се строи. Този казус към момента е още в съда, тъй като Арсенови обжалват методично всички заповеди на строителния контрол за събарянето на постройката.
В цялата сага покрай фармацевтичния бизнес има един момент, който мнозина пропускат. Долорес Арсенова може и да не е имала механизми, с които да помага за фармацевтичния бизнес на мъжа си, докато е била министър на околната среда и водите. Но между 2005 и 2009 г. тя бе депутат от НДСВ, и то активен. Когато съпартиецът ѝ Лъчезар Иванов напусна през 2007 г. НДСВ, той в прав текст обвини Долорес Арсенова и колегата Борислав Великов в прикриване на конфликт на интереси.
Kъм статия Водна централа на бивш екоминистър е ползвала повече вода от разрешеното
|